Agentura pro podporu podnikání a investic

Centrála CzechInvestu
+420 296 342 500

InsightART

InsightART

Jak prosadit novou technologii na trhu s uměním? Napojením na světové hráče

Česká firma InsightART vyvinula unikátní rentgen pro ověřování umění. V kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague, který spravuje agentura CzechInvest, řešila společně s mentory klíčovou výzvu. Tu představoval vstup na světový trh pro ověřování umění. Firmě se v inkubačním programu podařilo napojit na londýnskou aukční síň Sotheby´s a rozjet podnikání na mezinárodním trhu.

Společnost InsightART je dceřinou společností firmy ADVACAM. Jejími zakladateli jsou fyzik Josef Uher, podnikatel Jan Sohar a restaurátor Jiří Lauterkranc. InsightART ověřuje pravost uměleckých děl za pomoci speciálního rentgenu. Unikátní je na něm citlivost analýzy, kterou dokáže provést i barevně, aniž by narušil strukturu obrazu. Za zlomek ceny díla tak může přístroj pomoci ověřit jeho pravost. Spolupráce s kosmickým inkubátorem ESA BIC Prague, který spadá pod agenturu CzechInvest, spočívala ve zprostředkování obchodních kontaktů, ve finanční podpoře a v pomoci s propagací projektu.

Inkubační program ESA BIC Prague byl zaměřený na vytvoření strategie produktu za pomoci externích mentorů. Dále na marketingovou prezentaci s cílem otevření komunikace s aukční síní Sotheby´s. Toho se podařilo dosáhnout napojením na ambasádu a zahraniční zástupce agentury CzechInvest.

V současnosti je firma InsightART provázaná se světovými odborníky z významných muzeí, galerií i aukčních síní. Firma také vytváří poradní sbor složený ze světových odborníků v oblasti výtvarného umění. „Za spolupráci s ESA BIC Prague jsme velmi rádi. Pomohlo nám to nejen v navazování kontaktů s institucemi a odborníky, ale také v propagaci našeho projektu. Ceníme si profesionálního a flexibilního přístupu, který tvořil nemalou součást úspěchu naší spolupráce,“ říká jeden ze zakladatelů Jan Sohar.

Co přinesl inkubační program ESA BIC firmě InsightART?

Unikátní technologii, kterou pro ověřování umění nikdo na světě nepožívá, se podařilo zviditelnit napojením na strategické hráče na trhu. Mezi ty patří například londýnská aukční síň Sotheby´s.
 

ESA BIC Prague

Kosmický inkubátor ESA BIC Prague byl založen v květnu 2016 jako součást sítě podnikatelských inkubačních center (Business Incubation Centre, BIC) Evropské kosmické agentury (ESA). Je pod správou agentury CzechInvest. Za 3 roky do něj vstoupilo 21 start-upů. Osmi z nich se podařilo nalézt investory. Souhrnná výše investic činila přes 75 milionů korun.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více info o cookies